Jasełka – to widowisko o Bożym Narodzeniu wzorowane na średniowiecznych misteriach franciszkańskich. Od wieków już trwa w polskich domach, we wsiach i miasteczkach zwyczaj radosnego kolędowania i wystawiania misteriów bożonarodzeniowych znanych jako jasełka. Dawniej jasełka wystawiano w kościołach klasztornych w okresie od Bożego Narodzenia do Święta Matki Boskiej Gromnicznej, czyli do 2 lutego.
Za twórcę przedstawień bożonarodzeniowych uważany jest św. Franciszek z Asyżu. Wg tradycji kościelnej św. Franciszek za zgoda papieża wystawił pierwsze jasełka. Ich treścią była historia narodzenia Jezusa w Betlejem i spisku Heroda. Początkowo figury Dzieciątka, Maryi, Józefa, Trzech Króli i pozostałych osób były nieruchome. Za sprawą zakonów franciszkańskich i bernardyńskich wprowadzono w ich miejsce marionetki.
Teksty jasełkowe były najczęściej anonimowe. Przerabiano je często, aby zadowolić publiczność dla której dawano przedstawienie. Jasełka pozwalają nam lepiej zrozumieć przyjście Jezusa na świat. Pokazują, że jest to nie tylko wydarzenie historyczne, ale też współczesne. Bóg rodzi się dzisiaj pośród nas, w drugim człowieku, w naszym sercu. To misterium dotyka każdego osobiście.
Celem wystawiania jasełek jest:
- zapoznanie z tradycjami Świąt Bożego Narodzenia,
- wzmocnienie więzi emocjonalnych z rodziną, zachęcanie do udziału w przygotowaniach świątecznych, do składania życzeń, obdarowywania prezentami,
- podkreślenie symbolu choinki, życzeń świątecznych,
- kształtowanie pozytywnych postaw
JASEŁKA 2022

































Jasełka 2020 (nie odbyły się z powodu pandemii)
Jasełka 2019
Jasełka 2018
Jasełka 2017
Jasełka 2016
Jasełka 2015
Jasełka 2013
Jasełka 2012